Participants

denmarkx20  estonia20  finlandx20  france  germanyx20  greece  italyx20  kazakhstan  kg  latvia  lithuania  netherlandsx20  norwayx20  polandx20  romaniax20  slovakia  spainx20  tajikistan  turkmenistan  united_kingdom  uzbekistan

*to see participants from specific country click on the chosen flag

 

Green Bridge Forum 2015 was attended by participants from 16 European countries and 5 Central Asian countries: Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan.

 

List of participants:

 

EU Representatives

Karl Falkenberg, DG Environment, European Commission
Pierre Amilhat, Director, European Commission; International Cooperation and Development; Asia, Central Asia, Middle East/Gulf and Pacific
Peter Burian, the EU Special Representative for Central Asia
Jean-Louis Lavroff, Delegation of the European Union in the Republic of Kazakhstan
Piotr Byczowski, Cooperation Coordinator European External Action Service
Gheorghe Constantin, Director of Water Resources Management, Ministry of Environment and Climate Change, Romania,Chair of the European Union Water Initiative (EUWI) Eastern Europe, Caucasus and Central Asia
Massimo Cozzone, The Working Group for the EU –CA Environmental Management, Climate Change and Water Management, Senior Officer, Ministry for the Environment Land and Sea, Department for Sustainable Development, Climate Change and Energy

International organizations

Ilze Purina, Senior Expert, CASEP “Sustainable Energy Programme for Central Asia”
Sylvie Motard, United Nations Environment Programme (UNDP)
Umberto Del Panta, European Investment Bank, Managerial Advisor
Jonathan Peel, European Economic & Social Committee
Angela Bularga, Identification and formulation of an EU funded Programmes, B&S Europe Consortium

Denmark

Jonas Mortensen, CLEAN Project Manager
Oler Hjelmar, Danish Waste Solutions,
Søren Birksø Sørensen, Project Officer, Symbiosis Center Denmark

Estonia

Tõnis Nirk, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Estonia
Meelis Münt, Ministry of the Environment of the Republic of Estonia

Finland

Olli Kantanen, Ambassador of the Republic of Finland
Johanna Kilpi-Koski, Lahti Region Development LADEC
Emmi Kaipio, Lahti Region Development LADEC
Katri Mehtonen, Finnish Water Forum
Marina Poutanen, Finnish Water Forum
Teija Suutari, Ferroplan Oy
Antti Heino, Keypro Oy
Tommi Luostarinen, Nocart

France

Guilhem CHAUMONT, CEA/IPUL

Germany

Isabell Wehling, Sales Eastern Europe & CIS, inge GmbH
Bastian Veigel, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH

Greece

George Bonas, Managing Director, Scientific Coordinator of the IncoNet CA project (FP7, Horizon 2020)

Italy

Inese Kleinupe-Smaile, Assistant, Economic and Commercial Office, Italian Embassy in Riga
Cristiano Piacente, Ministry of Environment, Land and Sea
Graziano Penzolo, W.T.E. S.r.l. (Waste to Energy)
Luisa Polimeni, W.T.E. S.r.l. (Waste to Energy)

Kazakhstan

Rapil Zhoshybayev, Kazakhstan’s First Deputy Foreign Minister and Commissioner for EXPO-2017 in Astana
Baurzhan Mukhamejanov, Ambassador, Embassy of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Latvia
Aliya Shalabekova, International Cooperation Department of the Ministry of Energy of the Republic of Kazakhstan
Madina Nauryzbek,  Head of “Green bridge” green technology development division of the Ministry of Energy of the the Republic of Kazakhstan
Yermek Kosherbayev, Vice-Minister of Agriculture of Kazakhstan
Bakhyt Yessekina, Member of the Council of the “Green economy”, “Director Ltd.”Scientific-educational centre ”Green academy”
Maksat Suleimenov, The Deputy Director of Department for Foreign Economic Policy of the Ministry for Foreign Affairs of Kazakhstan
Zhazira Myrzakassimova, Counselor, Embassy of the Republic of Kazakhstan
Kuanysh Mukhanov, Counselor, Embassy of the Republic of Kazakhstan
Anuar Umbetaev, Assistant to the Ambassador, Embassy of the Republic of Kazakhstan
Zhandos Saduakassov, First Secretary, Embassy of the Republic of Kazakhstan
Nurbek Yergeshbayev, Director of the “Astana EXPO-2017″ International Relations Department
Murager Sauranbayev, First Secretary of the Committee of International Information of the MFA of Kazakhstan
Ayub Askhat, Second Secretary of the State Protocol Service MFA of Kazakhstan
Galina Artyukhina, Kazakhstan Business Council for Sustainable Development
Nina Gor, UNDP in Kazakhstan
Dana Yermolyonok, Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)
Ablay Myrzakhmetov, Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Kazakhstan
Heinrich Wyes, Deputy Executive Director, Central Asian Regional Environmental Center (CAREC)
Oleksandr Chupryna, JSC Astana Innovations
Marat Bugubayev, JSC Eurasian Energy Corporation
Andrey Chshukin, JSC Eurasian Energy Corporation
Elena Skolskaia, Kazakhstan Agency of Applied Ecology
Vasiliy Skolskiy,  Kazakhstan Agency of Applied Ecology
Vladimir Parafilov, Shubarkol Komir JSC
Yekaterina Builina, Shubarkol Komir JSC

Kyrgyzstan

Nurlan Sadykov, Deputy Minister of Energy and Industry of the Kyrgyz Republic
Marat Sharshekeev, President of the Chamber of Commerce and Industry of the Kyrgyz Republic
Mirbek Kalmyrzaev, Head of the Monitoring and evaluation of governmental programs unit of the Strategic planning and regional development policy directorate of the Ministry of Economy of the Kyrgyz Republic
Ten Liubov, Adviser to the Minister , Ministry of Economic of the Kyrgyz Republic
Volker Frobath, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH
Ellen Michel, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH
Asel Arstanbekova, CSR Central Asia
Syrgabek Zhoibolotov, Rural Advisory Services Jalalabad
Azamat Omorbekov, Rural Development Fund
Irina Sharshekeeva, JSC Ak-Maral

Latvia

Andris Piebalgs, Former EU Commissionair on Development Cooperation
Kaspars Gerhards, Minister, Ministry of Environmental Protection and Regional Development of Latvia
Indulis Emsis, former Prime Minister of the Republic of Latvia
Guntis Pukitis, State Secretary, Ministry of Environmental Protection and Regional
Alda Ozola, Deputy State Secretary, Ministry of Environmental Protection and Regional Development of Latvia
Andrejs Pildegovics, State Secretary, Ministry of Foreign Affairs
Igors Apokins, Ambassador at Large Ministry of Foreign Affairs of Latvia
Edgars Bondars, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Latvia to the Republic of Uzbekistan
Gatis Truksnis, Mayor of Jurmala, Jurmala City Council
Andrejs Pumpurs, Green Bridge Forum, CEO
Evija Pudane, Green Bridge Forum, Co-founder, CFO
Dina Eglite, Cleantech Latvia

Zanete Mikosa, Deputy state secretary, Ministry of Environmental Protection and Regional Development
Ilze Pruse, Director of the Climate Change Department, Ministry of Environmental Protection and Regional Development
Ugis Zanders, Senior expert, Ministry of Environmental Protection and Regional Development
Sintija Smite, Adviser on Central Asia, Ministry of Foreign Affairs
Aldis Karlauskis, First Secretary, Ministry of Foreign Affairs
Maris Pucka, Second Secretary, Ministry of Foreign Affairs
Viktorija Borodineca, Second Secretary, Ministry of Foreign
Antra Margarita Tumane, Counsellor, Ministry of Foreign Affairs
Gerald Wolf, Seconded Expert Ministry of Foreign Affairs
Reinis Sebris, Liaison officer, Ministry of Foreign Affairs
Elina Feldberga, Senior desk officer, Ministry of Foreign Affairs of Latvia
Ance Abolina, Ministry of Foreign Affairs
Laura Jansone, Ministry of Environment

Karlis Maulics, Belss
Juris Vanags, Biotehniskais centrs
Artis Dzirkalis, CMB
Igors Ivanovs, Dilers
Andrejs Morohins, Dilers
Deniss Zaicevs, Dilers
Uldis Kass, EKOSTANDARTS TEHNOLOGIJAS
Guntars Vingris, EKOSTANDARTS TEHNOLOGIJAS
Gatis Erins, Institute for Environmental Solutions
Roberts Rotbergs, Institute for Environmental Solutions
Ugis Rotbergs, Institute for Environmental Solutions
Gundars Skudrins, Institute for Environmental Solutions
Sandra Eglite, Lautus
Dagnija Lazdina , Latvian State forest research institute Silava
Valdis Bisters, General Energy Group
Ainis Builevics, General Energy group
Tālis Juhna, Riga Technical University
Dagnija Blumberga, Riga Technical University
Elina Dace, Riga Technical University
Francesco Romagnoli, Riga Technical University
Viktors Troicins, Siltumelektroprojekts JSC
Jurijs Azarovs, Siltumelektroprojekts JSC
Mhitars Mhitarjans, Siltumelektroprojekts JSC
Juris Gulbis, Lattelecom
Zigurds Cirulis, Lattelecom
Anda Kursisa, Industrial energy efficiency cluster of Latvia
Andrejs Belogorskis, Karme Filtrs
Janis Birks, Karme Filtrs
Aivars Brambis, AQUA-BRAMBIS
Guntars Malina, AQUA-BRAMBIS
Normunds Brucis, VEGA 1
Andris Kalnins, VEGA 1
Janis Zviedris, VEGA 1
Vadim Mishtshenko, Technobalt Group
Arta Bazovska, VentEko
Edgars Dimitrijevs, VentEko
Uldis Kaknens, VentEko
Mareks Bazovskis, Venteko

Oleg Jevdokimov, AQUA SISTEMAS
Khaled Elawar, Arab Latvian Chamber of Commerce
Andrej Kudinov, ArtBalt Estate
Georgijs Krasheninnikov, JSC EF JAUDA
Janis Simins, JSC EF JAUDA
Raul Shtukas, AVE TRANS GROUP
Kaspars Skalbergs, Baltic Open Solutions Center (BOSC)
Aleksandrs Silovs, Baltic Wind Power Corporation
Gatis Liepins, Baltijas Konsultācijas
Guna Berzina, BAO, LASUA
Andris Leitass, BAO/OPSIS
Vladimirs Smirnovs, Bruker
Miks Sturitis, CITRUS
Anna Rozenfelde, Cormack Consultancy Group
Sergey Kushenov, EKO AIR
Gints Freibergs, Head of the Project Design Department, Firma L4
Anatolijs Aleksejenko, Getlini ECO
Janis Ambainis, Inducont SIA
Maris Dizgalvis, Inducont SIA
Pavels Druzilovskis, Inducont SIA
Matiss Udris, Inducont SIA
Anatolijs Borodinecs, Institute of Heat, Gas and Water Technology of Riga
Anna Mutule, Institute of Physical Energetics
Edgars Miezitis, Jekabpils City Council
Anatoly Kravtsov, KEPP EU
Viktors Tochilkins, Konstanta Energo SIA
Martins Perts, Latvian Chamber of Commerce and Industry
Kristaps Supe, Latvian Chamber of Commerce and Industry
Baiba Gulbe, Latvian water and wastewater works association
Anita Jansone, Liepaja University
Andis Dejus, Liepaja Water Ltd.
Toms Beinerts, MHD Research Centre
Valerijs Kozlovs, PEAT EXPORT LLC
Aleksandrs Matjusenkovs, PRAMIS OST
Andrejs Trocenko, PRAMIS OST
Aivars Polakovs, SIA BioDeposit Europe
Kristine Kovalko, SIA EKO AIR
Tatjana Loginova, SIA Ekolat
Ritma Dubrovska, SIA Liepajas RAS
Krisjanis Zakis, SIA VEK
Martins Niklass, SIA ZAAO
Janis Zaloksnis University of Latvia
Guntars Vicmanis, U.S. Embassy in Riga
Valdis Zakis, Vidzeme university
Andrejs Fisenko, Fancom Systems Ltd
Evija Reinholde, EnertecGreen Ltd

Anita Adijane, Jurmala City council
Ieva Aile, Jurmala City Council
Laura Anteina, Jurmala City Council
Liga Dzirnekle, Jurmala City Council
Arturs Grants, Jurmala City Council
Iveta Kelpe, Jurmala City Council
Ligita Mazina, Jurmala City Council
Janis Ledins, Jurmala City Council
Anzelika Legante, Jurmala City Council
Andris Magazeins, Jurmala City Council
Gundega Ose, Jurmala City Council
Anda Racina, Jurmala City Council
Karina Sinkevica Jurmala City Council
Rita Sproge, Jurmala City Council
Ingrida Vilkarse, Jurmala City Council
Iveta Demenina, Green Bridge Forum
Almagul Kaliyeva, Green Bridge Forum
Tatjana Kunankina, Green Bridge Forum
Janis Kursitis, Green Bridge Forum
Linda Lejiete, Green Bridge Forum
Irina Lipa, Green Bridge Forum
Ieva Stumpe, Green Bridge Forum
Aleksandra Sevcuka Green Bridge Forum
Inga Upenaja, Green Bridge Forum
Sabine Scerbaca, Cleantech Latvia
Renars Gravitis, Ru Komunikacijas
Ruta Grikmane, Ru Komunikacijas
Davis Lazdovskis, Ru Komunikacijas

Lithuania

Ricardas Degutis, Ambassador of the Republic of Lithunia in Latvia
Juha Kuosmanen, UAB Fineco Ltd
Marius Barcas, UAB FinEco Ltd
Gintaras Vinikaitis, UAB Traidenis
Evaldas Trainavicius, UAB Traidenis

Netherlands

Nicholas Stancioff, Funding for Future

Norway

Adne Midtlin, Clean Metal Processes AS
Alexandra Almasi, Oslo Renewable Energy and Environment Cluster
Marianne Reime, Oslo Renewable Energy and Environment Cluster

Poland

Andrzej Grygo, AQUA Seen Sp. z o.o.
Pawel Markowicz, AQUA Seen Sp. z o.o.
Jacek Tokarczyk, AQUA Seen Sp. z o.o.
Radek Ziolkowski, AQUA Seen Sp. z o.o.

Romania

Dan Adrian Balanescu, Ambassador of Romania

Slovakia

Peter Hatiar, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Slovakia

Spain

Mikel Ibarra, ACLIMA

Tajikistan

Naim Sulaymonov – Head of Main Department on Energy and Water Resources Policy, Ministry of Energy and Water resources of Tajikistan
Mukhmadumar Asozoda – Head of Energy and Water Resources Policy, Technology and Science Department
Hasan Bobokhonov – Senior Specialist of Hydropower Facilities Construction Monitoring Department
Akram Ruzizoda, Ministry of Industry and New Technologies
Jamshed Kayumov, Executive Director, NGO Agency of Support for Development Processes Nau

Turkmenistan

Myratgeldi Meredov , Deputy Minister of Oil and Gas and Mineral Resources of Turkmenistan
Viktor Mochalov, Head of Division of the Scientific Research Institute „Sun” of the Academy of Science of Turkmenistan
Elyasov Durdy, corporation „Turkmenenergo”
Gurtgeldiyev Toyly, trust „Ашгабатагызсув”

United Kingdom

John Curran, Soilutions Ltd.

Uzbekistan

Abdusamatov Bakhtiyor Khasanovich, State Nature Protection Committee of the Republic of Uzbekistan
Afzal Artikov, Embassy of Uzbekistan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary posted to Latvia
Shakhriddin Suvanov, Ministry of Agriculture and Water Resources, Head of Department in the Ministry of Agriculture and Water Resources
Utkirbek Sheraliev, Ministry of Economy of the Republic, Head of the Department in the Ministry of Economy
Oybek Egamberdiev, State Ecological Expertize Department SCNP
Willi Huber, Toshkent-zenner
Eldiyor Toshmatov, Ministry of Foreign Affairs
Khurshid Turdaliev, Musaffo obi xayot LLC
Alisher Nurutdinov, OOO DEVI TASHKENT
Rafael Bagautdinov, Karme Filtrs
Diana Li, Karme Filtrs Regional
Victor Tsoy, Karme Filtrs

Comments are closed.

Registration